Elérhetőség
Vásárlási feltétek
Regisztráció
Akció
Cikkek
Időjárás
Vízállás
Fotók
Videók
Keress >>

TERMÉKEK
Orsók (728)
Botok (1336)
Rapala woblerek (433)
Akciós bot-orsó pár (63)
Akciós bot párok (132)
Akciós orsó párok (89)
Akciós ruházati szettek (1)
Folyamatos KIÁRUSÍTÁS - AKCIÓ - 20 - 60 % (36)
Akciós szettek (35)
Bojlis kellékek (403)
Doboz - Energo Rapala Savage Gear Carp Zoom Plano (95)
Elektromos kapásjelzők - mozgás érzékelős riasztó (93)
Elektromos csónakmotorok (9)
Ernyők (19)
Etetőanyag, csali, aromák - ragadozó spray (1227)
Etetőhajók (10)
Feeder kellékek (258)
Fiskars kések, fűrészek.... (7)
Fogók, Savage Gear, By Döme, Nevis, Reiva (8)
Halszámláló (1)
Harcsázó kellékek - Koós, Balzer Adrenalin Cat stb (45)
Harcsázó kellékek zsinórok műcsalik - MAD CAT (125)
Horgász kajak - felfújható (2)
Horgász igazolvány tartó (1)
Horgok (317)
Kések, Tőrök, Fogók, Nevis, Rapala (32)
Lámpák, gáz lámpák-főzők, akkus és fej lámpák (31)
Marttiini tőrök, kések (19)
Merítőszákok, szákok, törpeharcsa csapda (208)
Mérlegek - vízhőmérő - mérőszalag (22)
Mentőmellény, horgony, hajózási kellékek (24)
Műcsali-drót-fluorocarbon előkék-ragadozó kellékek (1331)
Napszemüvegek (29)
Ólmok (164)
Pénztárca - bőr - horgász (10)
Radarok, Deeper (15)
Rod-Pod, bottartók, leszúrók, ágasok, buzz bar (152)
Ruházat, lábbelik, kesztyűk, sapkák - hal párna (383)
Sátrak ---- kényelmi kellékek (41)
Swingerek (38)
Székek, ágyak, fotelek, hátizsákos székek (80)
Táskák, bottáskák, hátizsákok, vízhatlan táskák (311)
Távcsövek (2)
Úszók - spiccre szerelhető led - tartozékok (302)
Versenyláda (2)
Vödrök, kishalkannák, vászon keverő edény (30)
Zsinórok (465)
Egyéb termékek (531)
Sugóhíd ajándékutalvány (3)

Kosár tartalma
Kosár tartalma


Megtekintett termékek

Energo Carp Expert Smart Feeder Dupla Botos szett Rod Poddal 12046-017
62.340Ft42.990Ft

Carp Zoom extra erős teleszkópos menetes leszúró CZ3002

2.490Ft

Koós felszíni harcsázó szerelék 79301-001

4.500Ft

Nevis bojli szárító táska, gumírozott anyagból 4107-200

2.590Ft

Nevis Carp Academy Flash Szwinger készlet 3 db (éjszakai fény)6356-300

17.990Ft


Balinozás

 

 

 

 

A melegvizű hónapokban (májustól-szeptember végéig) a víz felszínén csoportosuló apróhalakat vadássza, mással nehezen összetéveszthető módon. Kétféle jellegzetes rablása van:

 

1.fröcsölve, nagy sebességgel, fejvizet húzva a kishalak közé vág.

 

2. erős cuppogó hangot hallatva, a kishalakat a levegőbe dobálva végez zsákmányával.

 

 

 

Az első esetben egyéni vadászatukról van szó, ilyenkor nehéz horogra csalni őket. A második esetben is lehet egy-egy hal akciója, de lehet csoportos vadászat is. A csoportos vadászat alkalmával a balinok a horgász számára is jól látható módon, szabályos kört alkotva és ezt folyamatosan szűkítve terelik a sneciket kisebb területre. Ha ez megtörtént, erős cuppogó hangot hallatva fogyasztják el. Ez a folyamatos rablás általában 20-30 mp-ig tart, rövidebb, hosszabb szünetekkel ismétlődően. Az ilyen jellegű csoportos és rendszeres megjelenés és vadászat a Sugovicán 10-15 éve megszűnt (legalábbis rendszeres és előre is várható), pedig példányszámuk nem csökkent. Okát nem tudnám megfejteni.

 

A régi szép időkben minden nap lehetett számítani a csoportos „cuppogásukra”.

 

Ezek a helyek a következők voltak:

 

Tejes-sarok, innen a volt Torelli-ig tartó szakasz, Sugóhid előtti rész.

 

Ha ilyen jellegű rablásokat láttunk, akkor a megfelelő szerelést (erről később) a rablásokon túldobva, majd a helyszínre húzva a kapásban biztosak lehetünk.

 

De ez már a „dicső múlt”, beszéljünk a jelen lehetőségeiről:

 

Szinte minden napszakban fogható a viszonylag kis távolságokra eljuttatható woblerekkel, (pl.: Rappala SSR5S, J9S, Salmo Thrill 7-9 cm Butcher 5 cm, Sebile Flatt Shad 5,4 cm) körforgó villantókkal (2-es, 3-as Mepps, tollas Balzer pörgők) is. Ez a módszer türelmet és sok-sok gyaloglást igényel, mert a halunk ijedős természetű, egy-egy rész végigpásztázása után tovább kell sétálnunk, mert a balinok is biztos továbbállnak.

 

A másik igen eredményes módszer a balinólom-műlégy kombináció. Ezt a szerelést nagy távolságra is eljuttathatjuk, így eleve távolabb lévő, vagy az éppen elijedő, távolodó halakat is elérhetjük vele. A balin ólom 12-20 g. közötti matt vagy festett hosszúkás, hal alakú nehezék, kisebb hármas horoggal felszerelve.

 

Szerepe sokszor csak a műlégy távolra juttatása, mert 10-ből kb. 8-szor a légyre van kapás!

 

Használhatunk még sima lemezből kinyomott halformájú vagy hosszúkás pilkereket is. Praktikusabb mindig 1 legyet használni, mert a két légy lényegesen csökkenti a dobás távolságát, összeszedi a víz felszín apró szemeteit, több lesz a mellévágás is. Emellett csoportos rablásnál nem ritkán előfordul, hogy mind a két legyünkre akad belőlük. Ha ezek a halak több kilósak szinte biztos, hogy széttépik a készségünket.Jó, ha vannak világosabb és sötétebb színű legyeink is, ezeket váltogatva próbálkozhatunk, hogy éppen melyek fogósabbak. A balin ólom-műlégy távolság 1 – 1,2 m legyen, mert a távolba dobott szerelést úgy kell bevontatni, lehetőleg lassan, a botot magasan a fej fölé emelve, hogy a légy a víz felszínén a „V” alakot húzva közeledjen felénk. Ha a légy ólom távolság kicsi, az ólom gyors merülése miatt a legyet csak túl gyors húzással tudjuk a felszínen tartani.

 

Ha cuppogós rablást észlelünk, gyorsan túl kell rajta dobni 5-10 méterrel, majd a szerelést a felszínen a balinok közé kell húzni. A rávágás ilyenkor szinte biztos, a hal megakasztása természetesen nem. Ha a víz felszíne a szél miatt enyhén fodrozódik a balinok kevésbé óvatosak, emiatt szerelésünkkel könnyebben becsaphatjuk őket.

 

E módszerhez ajánlott felszerelés: kétrészes vagy teleszkópos 2,7 m-3 m-es pergető bot, 10-60 gr közötti dobósúllyal. 40-es méretű jó minőségű orsó (pergetésnél van a legnagyobb igénybevételnek kitéve) 25-ös zsinórral. A zsinór vastagabb ne legyen, mert az lényegesen csökkenti a hatótávolságot, a  vékonyabb pedig balin ólom eldobásakor keletkező óriási, sokszor ismétlődő terhelést nem fogja bírni.

A Sugovicai balinozásnak van kevésbé mozgalmas és fárasztó lehetősége is. Ez a víz felszínén úsztatott sneci. Ezzel a módszerrel a nap bármely szakaszában eredményesek lehetünk. A gyakorlott horgász a vízben mozgó kishalak riadásaiból, rablásokból következtethet, hogy érdemes-e kísérleteznie. Persze egy igazi pecás mindig úgy érzi, hogy érdemes.

 

Ehhez a módszerhez szinte bármilyen botot és orsót használhatunk, a lényeg a végszerelék összeállításában van. Optimális a 22 - 25-ös zsinór, pici természetes színű úszó, 1-es 1/0-s hosszú szárú, könnyű vékony szárú horog. Snecit kell fognunk, mert csak ez a kishal tör a vízfelszín felé folyamatosan. A horgot óvatosan a hátuszony mögé is lehet tűzni, a zsinegre ólmot nem kell raknunk, hogy az eldobott kishalat a víz felszínen úsztatva tudjuk tartani. Lehet úszó nélkül is, az úszó csak tájékoztat bennünket a kishal hollétéről. A zsinórt folyamatosan kontroll alatt kell tartani, időnként megigazítani, mert a kishal remek csomókat tud kötni zsinórunkra. Az orsót átváltva kell hagynunk, mert a balin kapására jellemző, hogy a kishal elkapása után (ami sokszor látványos kishal dobálással kezdődik) hirtelen 20-30 méter zsinórt is lehúz 1-2 mp alatt. Ha ez megtörtént, visszaválthatunk és akaszthatunk, majd jöhet a fárasztás.

 

 

 

Dunai balinozás

 

A legkönnyebben megtalálhatók és horogra csalhatók a dunai kőgátak, keltette forgókban és a kőgátak alatt keletkezett zátonyok „esésein”. A ruganyokon igazán eredményesek akkor lehetünk, ha két szerelésünk van. Egyik a rövidebb távolságra juttatható wobblerekhez vagy pörgős villantókhoz. A másik a klasszikus balin ólom-műlégy kombinációval szerelve.

 

Ha a partról gyalog közelítünk, akkor a kő jellegétől adódóan, már a elejétől fogva lehet wobleres szereléssel kezdeni! A kő vége felé haladva alul és felül is, a gáttal párhuzamosan kell vontatnunk csalinkat. Legfogósabb rész általában a spicc felső és alsó része, de különösen a kőspicc végén lévő forgó. Ha ezt a részt végig dobáltuk, a spiccre kiérve elő lehet vennünk a távolabbra is eljuttatható balin ólmos felszerelést. A rugany végén lefelé egy hosszan elnyúló, örvénylő, limányos vízfelület keletkezik. Ezeken a részeken akkor is kísérletezhetünk, ha nem látunk rablást, mert e nélkül is lehet kapásunk. Ha a rablásokat is vannak , akkor az esetek többségében kapásra lehet ingerelni őket. A kövezések alatti lassan mozgó vízrészen sok-sok kishal szokott összegyűlni, itt folyamatosak a fröcsögős balin rablások. Sok időt ne pazaroljunk rájuk, mert nagyon nehéz megfogni őket.

 

Ha csónakkal megyünk kőről-kőre (legeredményesebb módszer), mindig a kő közepe táján kössünk ki óvatosan. Onnan kezdjük a kő végigpásztázását az előzőekben leírtak szerint. Ha már csónakkal vagyunk, okvetlenül álljunk meg minden kő alatti zátonynál. Keressük a zátonyvégek, oldalak, sebesen folyó csekély vizű részeit. Ha itt rablást látunk, biztosan számíthatunk kapásra.

 

A balin ólom és a műlégy megfelelő helyre juttatás a vízfelszínen való tökéletes vezetése nagy gyakorlatot és ügyességet igényel. A módszer izgalmát, érdekességét növeli, hogy a csalit a víz felszínen vontatjuk, így a hal rávágását láthatjuk, majd a következő pillanatban a bot görbülésével húzását is észlelhetjük.

 

A balin egy igazi sporthal, ha igazán eszik, folyamatosan lehet őket fogni. Természetesen egy igazi sporthorgász ilyenkor a megengedett mennyiség megfogása után sem tudja a horgászatot abbahagyni. Ilyenkor a megfogott ellenfelet illik óvatosan levenni a horogról, és kíméletesen visszaengedni, hogy legközelebb is lehessen hasonló élményekben részünk.

 

 

 

Kancsár Zoltán

 

 

 



<< vissza

Copyright (c) 2007-2024, http://www.sugohid.hu
Fejlesztö: OMICRON Számítástechnika Kft., www.omicron.hu, Minden jog fenntartva.